Psy do towarzystwa zostały stworzone głównie dla spełniania funkcji towarzyskich dla ludzi. Nie miały one konkretnych zadań myśliwskich, pasterskich czy obronnych. Ich głównym celem było dostarczanie radości, bycie kompanem i często demonstrowanie statusu społecznego opiekuna. W wielu kulturach były traktowane jako luksus i często towarzyszyły arystokracji czy królom.
Przykłady ras psów w typie do towarzystwa:
1) Mops,
2) Maltańczyk,
3) Bischon Frise,
4) Chihuahua,
5) Cavalier King Charles Spaniel,
6) Papillon,
7) Grzywacz chiński.
Mimo swego przeznaczenia jako psów do towarzystwa, spełniały one też dodatkowe funkcje. Przykładowo, w czasach renesansu wierzono, że małe psy towarzyszące przyciągały pchły, chroniąc swoich opiekunów przed ugryzieniami, dlatego trzymano je blisko, nawet w łóżku. Ich łańcuch łowiecki jest jednak w w pełni wygaszony.
Cechy charakterystyczne psów w typie do towarzystwa:
Potrzeba interakcji z człowiekiem: Psy towarzyskie są z natury bardzo przywiązane do swoich opiekunów i często chcą być z nimi jak najbliżej.
Bywają wrażliwe: Mogą być bardziej wrażliwe na hałasy, zmiany czy stres, ale jest to kwestia indywidualna i dużo zależy od socjalizacji.
Małe rozmiary: Większość psów towarzyszących jest małych lub średnich rozmiarów, bo do ich stworzenia często wybierano psy z genem karłowatości.
Wyzwania szkoleniowe
Psy towarzyszące mogą stać się bardzo zależne od swojego opiekuna, co niesie ryzyko wystąpienia lęku separacyjnego. Jeśli nie zostaną odpowiednio zsocjalizowane, mogą stać się nieśmiałe lub agresywne wobec obcych. Ich małe rozmiary mogą sprawić, że będą bardziej podatne na nadmierne pobudzenie czy strach, co może prowadzić do zachowań obronnych, takich jak szczekanie czy nawet gryzienie w odpowiedzi na duże psy lub hałasy.
Psy do towarzystwa to wybór dobry dla osób niewymagających uprawiania psich sportów czy kilkugodzinnych wędrówek po górach (co nie znaczy, że nie nadają się do tego typu aktywności!). Ich wrodzona potrzeba bliskości czyni je idealnymi partnerami do codziennego życia, w dużej mierze opierającego się na rutynie i stabilności.
Źródła zdjęć: https://pin.it/4X2Af6xDd
Comments