top of page
psipawer

Psy gończe - charakterystyka

Psy gończe, hodowane przez wieki do polowania dzięki swoim zdolnościom węchowym i umiejętnościom śledzenia zwierzyny, były cenione również za ich donośny głos wskazujący myśliwym lokalizację zdobyczy. Interesującą anegdotą jest fakt, że niektóre rasy psów w tym typie mają więcej receptorów węchowych niż inne psy, co czyni je mistrzami w wykrywaniu subtelnych zapachów. 


Przykłady ras psów w typie gończym:


1) Bloodhound,



















2) Beagle,






















3) Basset Hound,






















4) Ogar polski,




















5) Gończy polski,

















6) Drever,






















7) Posokowiec bawarski.






















Choć psy w typie gończym miały bogatą historię użytkową to aktualnie wiele ras cieszy się popularnością jako psy domowe. Znajdują one również zastosowanie jako psy ratownicze, terapeutyczne czy w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Łańcuch łowiecki psów w typie gończym jest jednak w połowie wygaszony.



Cechy charakterystyczne psów w typie gończym:

  • Zdolności węchowe: Psy gończe są znane z wyjątkowej zdolności do wykrywania i śledzenia zapachów, co czyni je ekspertami w lokalizowaniu zwierzyny lub zaginionych osób.

  • Wytrwałość: Te psy są zazwyczaj bardzo aktywne i wytrzymałe, co pozwala im ścigać zwierzynę przez długi czas bez wykazania oznak zmęczenia.

  • Silny instynkt polowania: Psy gończe mają wrodzone pragnienie ścigania i śledzenia, co wymaga od opiekunów zrozumienia i odpowiedniego szkolenia.


Wyzwania szkoleniowe

Psy w typie gończym, ze względu na silne instynkty polowania i wspomniane już zdolności węchowe, mogą być łatwo rozproszone zapachami, często gonią za ruchomymi obiektami i mogą wykazywać selektywne słuchanie (czyli wybierać, na które hasła opiekuna faktycznie zareagują), co czyni ich  szkolenie wyzwaniem. Ich energiczność wymaga regularnej aktywności fizycznej, aby uniknąć zachowań niespokojnych. 


Psy gończe świetnie sprawdzą się dla osób aktywnych, które będą w stanie nie tylko zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, ale też stymulacji umysłowej w postaci odpowiednich szkoleń. Są świetnymi członkami rodziny potrzebującymi czułości, którą chętnie odwzajemniają. Warto jednak pamiętać, że są też dość niezależne, przez co potrzebują silnej motywacji do współpracy z człowiekiem.





Źródła zdjęć: https://pin.it/36WbL5Cxg


2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page